Sunday, December 18, 2011

essee 1.

Operatsioonisüsteemide kasutajaliideste evolutsioon – mis järgmiseks?


Alles 1950. aastal tekkis esimene kasutajaliides. Läbi 60. aasta on kasutajaliides muutunud must-valgest, suurtest pikstlitest koosnevast ja igavast väljanägemisest huvitavaks, värvikaks, individuaalseks, mugavaks liideseks. Varastel aastatel polnud kasutajaliidest olemaski. Kasutajaliidese eesmärk on muuta inimesele arvuti kasutamine, käskude jagamine lihtsamaks, kui enne oli ainult teksi käskude kirjutamine. Arendati välja kasutajaliides, mis oli arvuti graafiline pool, st. inimesed said käske jagada piltidele vajutades. Edasi
arendati kasutajaliides rohkem isikupäraseks, kasutajad said ise muuta oma töökeskkonda, nii kuidas nad ise seda tahtsid, kus miski asub, pildid jne. Tänapäeavaks on juba välja arenenud operatsiooni süsteemid ka puutetundlikute ekraanide jaoks, mille kasutamine koosneb näpu vajutustest ekraanil, on mugav. Mis tulevik võiks tuua?

Võtmesõnadeks siin on graafika ja mugavus.

Kasutajaliides kui programm. Tänapäeavks on kasutajaliides täiustatud nii, et selle kasutaja saab failide asukoha määrata oma käe järgi, kasutaja saab oma töökeskkonna isikupäraseks muuta(tausta pildid, erinevad ikoonid), liikuda arvuti andmetes mugavalt, saada vajalik info kiiresti kätte. Graafilisel tasemel on minu meelest jõudnud areng peaaegu tippu, kuna kõik ikoonid ja taustad on silmale sõbralikuks vaatamiseks(kõrge graafika tase, saab isikupäraseks muuta), võrreldes 60 aasta eest, kus ekraan oli must ja valge suured ikoonid jne. siis graafilise poolepealt pole vist nii palju areneda enam võimalik. Samas on ikoonid ka juba 3-ds, mis jätab endale laheda mulje. Kui erinevad rakendused, mis aitaks tavakasutajal hallata oma arvutit oleks hea mõtte, mitte et neid ei oleks olemas aga siiski on olemas erinevaid inimesi, kes suudavad imeasju arvutiga teha.

Vaadates ajalugu ja arengut, mis oli alguses ja mis on nüüd on suur vahe. Kui 60 aastat tagasi
oleks mulle räägitud, mis tulevikus on poleks ma seda uskunud. Asju mida ma nägin filmides, kui olin väike on realiseeritud tänapäeval. Kas me võime järeldada, et see mida me filimides on meie tulevik? Võibolla, kui alguses oli suur monitor ja nüüd ainult mõni sendimeetri paksune ekraan ja puutetundlikud ekraanid siis peame ootama kuni tehnoloogia areneb siis nägema, mis on tuleviku võimalused.

Praeguseks on suurem osa ideesid ära kasutatud, nii et järgmised tuleviku ideed peaksid olema inovaatilised.

Aga mis võiks olla järgmine samm kasutajaliidese jaoks?

Kuna kasutaja ja arvuti vaheline link on muutunud läbi aja, hiirest ja klaviatuuris kuni puutetundliku ekraanini siis, arvan, et vastust võiks otsida filmidest (näiteks "Minority report"). Olen näinud mitmeid filme, kus inimesed kasutavad hologramm ekraani või isegi ruumi. Põhimõtteliselt oleks see sarnane puutetundliku erkraaniga, kus inimesed liigutavad, tirivad suurendavad jne asju. Idee seisneks selles, et kui me puudutaksime holorgammi ja edastatakse info arvutile.

Kuidas seda teostada on teine küsimus, kuna meil on järgmised probleemid:
1) kuidas pilt keset õhku jääks. Kuna valgus kiired liiguvad kuni midagi ette tuleb siis valguse meetood ei sobiks. Mida me peaksime kasutama, et see toimiks.
2) Samas probleem, kui kasutaja "vajutaks" holorammil mingit nuppu kuidas teha nii,et käst edastatakse, kuna alusel on kergem käske edastada andurite põhjal.
3) kuidas arvuti sellest arusaaks, aga kui me ükskord suudaksime pildi õhku jätta siis oleks see väiksem probleem, kuna arvutile käskude jagamine on teostatav.

Lahenduseks teisele võiks olla, et kasutada mingisuguseid andureid nagu Wii's, kus mängija hoiab sensorit ja info edastatakse vastuvõtjale, näiteks näppude otsas olevad andurid mille liikumist edastatakse vastuvõtjale. Siis arvuti jälgiks sensorite liikumis ja saaks omad käsud mida teha kätte.

Osaliselt on see mõtte teostatud, kuna on olemas laser klaviatuurid, kuid tekkib sama dilemma, see klaviatuur tekkib pinnale mitte õhku. Aga arvuti saab oma käsud kätte ilma, et inimesel oleks mingisugused sensorid näpu otsas.

Kas see oleks mugav või arusaamatu? Oleneb inimesest, kuna selline ruum kus saaks arvutit kontorllida tuleks see suhteliset mugavaks teha, lisaks saaks inimene natuke ka liikuda, kuna praegusel hetkel ollakse arvutit kasutades mitte sobilikus asendis, trenn tuleks kasuks. Arvan, et mugavus tekkiks seda kasutades, nagu kõikide asjadega maalimas. Sellisele süsteemile tuleks luua oma operatsiooni süsteem, mis ei erineks vanematest, kuna me ei kujutaks ette windows 7 või 8 täiesti erinevat keskkonda. Seega väljanägemine võiks jääda sama laadseks, kuna inimesed on harjunud sellist tüüpi akent kasutama. Ja kasutaja saaks siis erinevad aknad paigutada mööda ruumi, et tal oleks kõik silme ees, kuna praegused monitorid on piiratud vaateväljaga siis arvatavasti oleks hologramm pilt 360 kraadi, minu meelest oleks selline ruum mugav, mitme asja tegemiseks.


Mis siis ikka tulevik toob. Arvan, et selles ei saa kindel olla siiski loodan, et tulevikus kasutame hologrammekraane, kus saame käske jagada hologrammi puudutades. Meie peame ootama mida tuleviku tehnoloogiad võimaldavad, et uusi ja huvitavaid lahendusi luua.

No comments:

Post a Comment